HeaderEN 1

HeaderEN 2

The selection of films has finished

There are 252 films from 31 country which entered the open competition. The selection comittee has chosen 44 films for the competition programme, 12 films for children competition programme and 24 films for the panorama programme. Most of the applied films are from Russia, Canada, France, Croatia, Poland and Spain.

 

COMPETITION PROGRAMME

 

No.

NAZIV FILMA / FILM TITLE

REŽISER / DIRECTOR

DRŽAVA / COUNTRY

GODINA PROIVODNJE YEAR OF PRODUCTION

TRAJANJE RUNNING TIME

1

850 meters

Joeri Christiaen

Belgium

2013

14' 45''

2

Alfred y Anna / Alfred & Anna

Juanma Suárez

Spain

2012

15'

3

La nuit américaine d’Angélique / Angélique’s Day for Night

Pierre Emmanuel / Joris Lyet / Clerté

France

2013

7’25''

4

Astigmatismo

Nicolai Troshinsky

Spain

2013

4'00''

5

Чернозём / Black earth

Artem Karsakov

Russia

2013

4:52

6

Baranhaie rangi / Colorful rains

Siamand Mohammadi

Iran

2013

3:30

7

Dents de lait / Milk teeth

Julie Charette

Canada

2013

4:05

8

Dozhd Idyot

Anna Shepilova

Russia

2012

9' 15''

9

Dreamless

Daniel del Valle

Spain

2013

6' 00''

10

El ruido del mundo / Noise of the World

Coke Riobóo

Spain

2013

13' 00''

11

First Light

Wing Yan Lilian Fu

United Kingdom

2013

10'27"

12

Frau Schwein geht in die Scheissedisko / Mrs Swine goes to the Scheissedisko

Mathias Barth

Germany

2013

7' 58''

13

Hollow land

Michelle and Uri Kranot

Denmark, France, Canada

2013

14' 00''

14

SiSiSiSiSiSiSiSiSiSiSi / YesYesYesYesYes
YesYesYesYesYesYes

Juan Camilo González

Colombia, USA

2011

5' 51''

15

La fenêtre / T he Window

Camille Müller

Switzerland

2012

4' 45''

16

Nochnyie Ogni / Night Lights

Marina Moshkova

Russia

2013

1' 19''

17

La Isla de los Mueros / Isle of the Dead

Vuk Jevremovic

Spain, Germany

2013

7' 53''

18

Dlinnyj Most V Nuzhnuyu Storonu /

Long bridge of desired direction

Ivan Maximov

Russia

2013

8' 55''

19

La Fille aux Feuilles

marina rosset

Switzerland

2013

6' 00''

20

Rabbitland

Ana/Nikola Nedeljkovic/Majdak Jr.

Serbia

2013

7'00''

21

Mement O Mori

Daniela Wayllace

Belgium, Bolivia

2012

9'40''

22

Animo resistente / Resistant soul

Simone Massi

Italy

2013

4'30"

23

Avtoportret / Autoportrait

Nataliya Ilchuk

Ukraine

2011

5' 00''

24

Beerbug

Ander Mendia

Spain

2012

7'43''

25

Padre /   Father

Santiago 'Bou' Grasso

Argentina

2013

11' 45''

26

Una furtiva lagrima /

A furtive tear

Carlo Vogele

France

2011

3'08''

27

Dji. Death fails

Dmitri Voloshin

Moldova

2012

3' 56''

28

Les pigeons / T he pigeons

CHABERT /BELIAH Elise/Josselin

France

2012

0'58

29

Patakes

REMBAUVILLE/BIANCO LEVRIN Julie/Nicolas

France

2012

10'40''

30

De Wake/ T he Wake

Pieter Coudyzer

Belgium

2013

20'

31

Toto

Zbigniew Czapla

Poland

2013

12:00

32

Oбида / The Wound

Anna Budanova

Russia

2013

9' 00''

33

Uspon i pad umetnosti

Aleksa Gajić

Serbia

2013

5' 16''

34

Zlatkine žute minute / Minutes

Krešimir Z imonić

Croatia

2013

15' 00''

35

Walizka / Suitcase

Jacek Lechtanski

Poland

2013

14' 34''

36

On/Off

Piotr Ludwik

Poland

2013

6' 27''

37

Mehaničko srce /

Clockwork Heart

Manuel Šumberac

Croatia

2013

8'30''

38

Le courant faible de la rivière/ The river’s lazy flow

JOËL VAUDREUIL

Canada

2012

8' 49''

39

Finili su Mare bali /

The dance is over Maria

Natko Stipaničev

Croatia

2012

9' 30''

40

Stefan i Žuczek /

Steven and the Beatle

Piotr Loc Hoang Ngoc

Poland

2012

12' 00''

41

Kuća / House

Miodrag Manojlović

BiH

2013

1' 27''

42

Linear

Amir Admoni

Brazil

2012

6' 00''

43

Candyhearts

Joan Martin

Spain

2013

15' 00''

44

Fibonaccijev kruh /

Fibonacci Bread

Danijel Žeželj

Croatia

2013

08'00"

 

CHILDREN COMPETITION PROGRAMME

 

No.

FILM TITLE

DIRECTOR

COUNTRY

YEAR OF PRODUCTION

RUNNING TIME

1

Quagga

Tatiana and Olga Poliektova

Russia, UK

2013

2' 00''

2

Nuest ra arma es nuest ra lengua / Our weapon is our t ongue

CRIST IAN CART IER BALLVE

Argentina

2013

15' 00''

3

Cнежинка / Snowflake

Natalia Chernysheva

Russia

2012

5'42"

4

The cricket and the ant

Vladimir ASmushkevich

Israel

2013

5' 00''

5

Cedric & Hope

Pierce Davison

Australia

2012

13.50

6

Мой странный дедушка / My strange grandfather

Dina Velikovskaya

Russia

2011

8'40''

7

Моя   мама-самолет / My Mum is Airplane

Yulia Aronova

Russia

2013

6' 45''

8

Skriveni talent /

Hidden Talent

Miran Miošić

Croatia

2012

5' 54''

9

Bad Toys II

Daniel Brunet

France

2012

5' 45''

10.

Spycat and the Paper Chase

Darren Lim, Fung Chun Hong, Derwin Suhali, Soh Yu Xian

Singapore

2011

5' 58''

11

Creamen

Esther Casas

Spain

2013

11' 00''

12

Grimm Café / Café Grimm

Márton Szirmai

Hungary

2013

9' 00''

 

PANORAMA PROGRAMME

 

No.

FILM TITLE

DIRECTOR

COUNTRY

YEAR OF PRODUCTION

RUNNING TIME

1

Une petite histoire des changements climatiques / A Brief History of Climate Change

Joris Clerté

France

2012

1’25”

2

Aldar i Seryj Volk /

Aldar and the Grey Wolf

Rim Sharafutdinov

Russia

2013

13' 14''

3

Back in the day

Rok Predin

United Kingdom

2013

3'12''

4

BLUE AND MALONE, DET ECT IVES IMAGINARIOS / Blue and Malone, imaginary detectives

Abraham López

Spain

2013

20'00''

5

Олениха Валя / Deer Valya

Djalil Rizvanov

Russia

2013

6' 45''

6

Deja-moo

Stefan Mueller

Germany

2013

14' 59''

7

Dip N' Dance

Cierzniak Hugo

France

2013

6' 15''

8

Dummies

Daniel P. Álava

Spain

2013

6' 50''

9

Inertial Love

César José Esteban Alenda Esteban Alenda

Spain

2013

6' 00''

10

LIFE

Matteo Gardin

Italy, Canada

2013

1'57

11

M

Joana Bartolomeu

Portugal

2013

9'29''

12

O šunce / Ham Story

Eliška Chytková

Czech Republic

2013

5' 37''

13

Pajak i Muchy/Spider and Flies

Tessa Moult-Milewska

Poland

2013

3' 30''

14

PROJECT K-9

Francisco J. Cabrera

Spain

2013

5' 00''

15

SANGRE DE UNICORNIO / UNICORN BLOOD

ALBERTO VAZQUEZ

Spain

2013

9' 00''

16

SISTERS

Lea Vidaković

Belgium

2012

7' 48''

17

LONELY BONES

Rosto

France

2013

10' 00''

18

Strange Wonderful

Stephanie Swart

United States

2013

4' 19''

19

Iz dubine / Out from the Deep

Katrin Novaković

Croatia

2013

6' 50''

20

Let’s Go!

Alexis Beaumont and Remi Godin

France

2012

3:35

21

Na prvi pogled / At First Sight

Lea Kralj Jeger

Croatia

2013

     7'06''

22

La Ravaudeuse/ T he Bungled Child

Simon Filliot

France

2012

09'40''

23

Ex Animo

Wojciech Wojtkowski

Poland

2013

6' 52''

24

Autour du lac / Around the lake

Noémie Noémie & Carl Marsily & Roosens

Belgium

2013

05"05'

Share

Their words on festival

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
RezervationsPhotoGallerySubmissionsTouristInfo
talija-bannerFenix-Art logoAnimated